Results Youth Triathlon | Manassas Park Youth Triathlon

Event URL: http://www.amazingracetiming.com/events/2016/manassas-park-youth-triathlon

        		Overall - Junior (short course)								
Place	Bib	First name	Last name	Category	Gender	Total Time	Swim/T1	Bike/T2	Run	Difference
1	150	Molly	Moore	Female 8-9	Female	13:16.0	2:13.5	7:48.3	3:14.2	-
2	21	Addison	Sandhoff	Female 8-9	Female	13:30.4	2:46.7	8:11.8	2:31.9	+0:14.4
3	132	Matthew	Maahs	Male 8-9	Male	15:12.9	2:30.4	9:14.0	3:28.5	+1:56.9
4	100	Daniel	Howard	Male 8-9	Male	15:19.9	2:43.9	8:59.3	3:36.7	+2:03.9
5	139	William	Thomas	Male 8-9	Male	15:20.1	2:48.1	8:59.7	3:32.3	+2:04.1
6	141	Shannon	Charters	Female 8-9	Female	15:40.4	2:38.2	21:32.7	-	+2:24.4
7	147	Allyson	Marsh	Female 8-9	Female	15:46.6	4:31.4	5:43.0	5:32.2	+2:30.6
8	135	Ryan	Minogue	Male 8-9	Male	15:50.9	3:22.5	22:58.2	-	+2:34.9
9	134	Zachary	Milne	Male 8-9	Male	16:04.3	3:40.9	9:15.2	3:08.2	+2:48.3
10	20	Caroline	Tribett	Female 8-9	Female	16:34.7	3:20.6	10:12.7	3:01.4	+3:18.7
11	131	Anderson	Lemaster	Male 8-9	Male	16:36.1	2:59.5	9:35.8	4:00.8	+3:20.1
12	133	Brayden	Mellon	Male 8-9	Male	16:56.2	2:54.1	10:34.8	3:27.3	+3:40.2
13	146	Kohana	Henry	Female 8-9	Female	17:18.2	2:38.8	11:03.0	3:36.4	+4:02.2
14	138	Jacob	Snelgrove	Male 8-9	Male	17:23.8	4:10.4	9:35.9	3:37.5	+4:07.8
15	22	Morgan	Kroeger	Female 8-9	Female	17:29.0	3:45.9	9:25.8	4:17.3	+4:13.0
16	136	Jack	Moore	Male 8-9	Male	17:33.3	3:36.8	22:43.3	-	+4:17.3
17	140	Kathryn	Carradice	Female 8-9	Female	19:31.3	3:39.6	11:51.6	4:00.1	+6:15.3
18	143	Amy	Damon	Female 8-9	Female	20:04.3	5:16.0	10:48.9	3:59.4	+6:48.3
19	99	Maggie	Budd	Female 8-9	Female	20:42.4	5:34.7	10:40.0	4:27.7	+7:26.4
20	148	Samara	Mayland	Female 8-9	Female	21:39.7	5:06.9	11:41.8	4:51.0	+8:23.7
21	144	Hailey	Fifield	Female 8-9	Female	23:15.8	4:45.2	14:04.1	4:26.5	+9:59.8
22	137	Jack	Scheufler	Male 8-9	Male	24:21.6	4:27.8	16:27.4	3:26.4	+11:05.6
-	145	Aime	Henry	Female 8-9	Female	DNS				-
-	149	Hannah	Mejeur	Female 8-9	Female	DNS				-
-	165	Mia	Richmond	Female 8-9	Female	DNS				-
-	166	Stacy	Tingler	Female 8-9	Female	DNS				-
										
		Overall - Senior (long course)								
Place	Bib	First name	Last name	Category	Gender	Total Time	Swim/T1	Bike/T2	Run	Difference
1	205	Inigo	Diz	Male 10-12	Male	26:03.8	3:44.8	33:49.6	-	-
2	217	Olivia	Stocks	Female 10-12	Female	26:07.5	3:46.8	13:49.4	8:31.3	+0:03.7
3	204	Jonathan	Buchholz	Male 10-12	Male	26:19.7	2:27.1	15:06.1	8:46.5	+0:15.9
4	216	Annie	Moore	Female 10-12	Female	27:19.2	3:02.0	15:37.2	8:40.0	+1:15.4
5	208	Thomas	Pullen	Male 10-12	Male	28:14.3	3:38.9	14:27.5	10:07.9	+2:10.5
6	215	Lauren	Mellon	Female 10-12	Female	29:15.0	2:58.9	15:58.9	10:17.2	+3:11.2
7	206	Emerson	Mellon	Male 10-12	Male	29:56.6	4:06.6	16:04.3	9:45.7	+3:52.8
8	249	Madisyn	Kroeger	Female 10-12	Female	30:01.2	4:45.9	15:55.5	9:19.8	+3:57.4
9	209	Mackie	Snelgrove	Male 10-12	Male	30:45.7	4:22.1	16:57.6	9:26.0	+4:41.9
10	212	Zara	Howard	Female 10-12	Female	32:58.4	3:51.4	17:46.8	11:20.2	+6:54.6
11	214	Elizabeth	Maahs	Female 10-12	Female	33:41.1	3:58.2	18:51.3	10:51.6	+7:37.3
12	213	Lauren	Lam	Female 10-12	Female	35:15.6	4:54.4	18:39.5	11:41.7	+9:11.8
13	218	Sophia	Szabos	Female 10-12	Female	35:23.5	3:42.8	21:56.1	9:44.6	+9:19.7
14	207	Jacob	Milne	Male 10-12	Male	35:24.4	4:52.1	18:28.3	12:04.0	+9:20.6
15	210	Hannah	Charters	Female 10-12	Female	37:09.4	3:56.7	18:32.3	14:40.4	+11:05.6
16	211	Sarah	Damon	Female 10-12	Female	39:08.5	5:27.7	22:37.1	11:03.7	+13:04.7
17	202	Jerry	Betts III	Male 10-12	Male	44:18.4	3:43.5	21:50.3	18:44.6	+18:14.6
-	201	Ashby	Barbee	Male 10-12	Male	DNS				-
										
		Female - Junior (short course)								
Place	Bib	First name	Last name	Category	Gender	Total Time	Swim/T1	Bike/T2	Run	Difference
1	150	Molly	Moore	Female 8-9	Female	13:16.0	2:13.5	7:48.3	3:14.2	-
2	21	Addison	Sandhoff	Female 8-9	Female	13:30.4	2:46.7	8:11.8	2:31.9	+0:14.4
3	141	Shannon	Charters	Female 8-9	Female	15:40.4	2:38.2	21:32.7	-	+2:24.4
4	147	Allyson	Marsh	Female 8-9	Female	15:46.6	4:31.4	5:43.0	5:32.2	+2:30.6
5	20	Caroline	Tribett	Female 8-9	Female	16:34.7	3:20.6	10:12.7	3:01.4	+3:18.7
6	146	Kohana	Henry	Female 8-9	Female	17:18.2	2:38.8	11:03.0	3:36.4	+4:02.2
7	22	Morgan	Kroeger	Female 8-9	Female	17:29.0	3:45.9	9:25.8	4:17.3	+4:13.0
8	140	Kathryn	Carradice	Female 8-9	Female	19:31.3	3:39.6	11:51.6	4:00.1	+6:15.3
9	143	Amy	Damon	Female 8-9	Female	20:04.3	5:16.0	10:48.9	3:59.4	+6:48.3
10	99	Maggie	Budd	Female 8-9	Female	20:42.4	5:34.7	10:40.0	4:27.7	+7:26.4
11	148	Samara	Mayland	Female 8-9	Female	21:39.7	5:06.9	11:41.8	4:51.0	+8:23.7
12	144	Hailey	Fifield	Female 8-9	Female	23:15.8	4:45.2	14:04.1	4:26.5	+9:59.8
-	145	Aime	Henry	Female 8-9	Female	DNS				-
-	149	Hannah	Mejeur	Female 8-9	Female	DNS				-
-	165	Mia	Richmond	Female 8-9	Female	DNS				-
-	166	Stacy	Tingler	Female 8-9	Female	DNS				-
										
		Male - Junior (short course)								
Place	Bib	First name	Last name	Category	Gender	Total Time	Swim/T1	Bike/T2	Run	Difference
1	132	Matthew	Maahs	Male 8-9	Male	15:12.9	2:30.4	9:14.0	3:28.5	-
2	100	Daniel	Howard	Male 8-9	Male	15:19.9	2:43.9	8:59.3	3:36.7	+0:07.0
3	139	William	Thomas	Male 8-9	Male	15:20.1	2:48.1	8:59.7	3:32.3	+0:07.2
4	135	Ryan	Minogue	Male 8-9	Male	15:50.9	3:22.5	22:58.2	-	+0:38.0
5	134	Zachary	Milne	Male 8-9	Male	16:04.3	3:40.9	9:15.2	3:08.2	+0:51.4
6	131	Anderson	Lemaster	Male 8-9	Male	16:36.1	2:59.5	9:35.8	4:00.8	+1:23.2
7	133	Brayden	Mellon	Male 8-9	Male	16:56.2	2:54.1	10:34.8	3:27.3	+1:43.3
8	138	Jacob	Snelgrove	Male 8-9	Male	17:23.8	4:10.4	9:35.9	3:37.5	+2:10.9
9	136	Jack	Moore	Male 8-9	Male	17:33.3	3:36.8	22:43.3	-	+2:20.4
10	137	Jack	Scheufler	Male 8-9	Male	24:21.6	4:27.8	16:27.4	3:26.4	+9:08.7
										
		Female - Senior (long course)								
Place	Bib	First name	Last name	Category	Gender	Total Time	Swim/T1	Bike/T2	Run	Difference
1	217	Olivia	Stocks	Female 10-12	Female	26:07.5	3:46.8	13:49.4	8:31.3	-
2	216	Annie	Moore	Female 10-12	Female	27:19.2	3:02.0	15:37.2	8:40.0	+1:11.7
3	215	Lauren	Mellon	Female 10-12	Female	29:15.0	2:58.9	15:58.9	10:17.2	+3:07.5
4	249	Madisyn	Kroeger	Female 10-12	Female	30:01.2	4:45.9	15:55.5	9:19.8	+3:53.7
5	212	Zara	Howard	Female 10-12	Female	32:58.4	3:51.4	17:46.8	11:20.2	+6:50.9
6	214	Elizabeth	Maahs	Female 10-12	Female	33:41.1	3:58.2	18:51.3	10:51.6	+7:33.6
7	213	Lauren	Lam	Female 10-12	Female	35:15.6	4:54.4	18:39.5	11:41.7	+9:08.1
8	218	Sophia	Szabos	Female 10-12	Female	35:23.5	3:42.8	21:56.1	9:44.6	+9:16.0
9	210	Hannah	Charters	Female 10-12	Female	37:09.4	3:56.7	18:32.3	14:40.4	+11:01.9
10	211	Sarah	Damon	Female 10-12	Female	39:08.5	5:27.7	22:37.1	11:03.7	+13:01.0
										
		Male - Senior (long course)								
Place	Bib	First name	Last name	Category	Gender	Total Time	Swim/T1	Bike/T2	Run	Difference
1	205	Inigo	Diz	Male 10-12	Male	26:03.8	3:44.8	33:49.6	-	-
2	204	Jonathan	Buchholz	Male 10-12	Male	26:19.7	2:27.1	15:06.1	8:46.5	+0:15.9
3	208	Thomas	Pullen	Male 10-12	Male	28:14.3	3:38.9	14:27.5	10:07.9	+2:10.5
4	206	Emerson	Mellon	Male 10-12	Male	29:56.6	4:06.6	16:04.3	9:45.7	+3:52.8
5	209	Mackie	Snelgrove	Male 10-12	Male	30:45.7	4:22.1	16:57.6	9:26.0	+4:41.9
6	207	Jacob	Milne	Male 10-12	Male	35:24.4	4:52.1	18:28.3	12:04.0	+9:20.6
7	202	Jerry	Betts III	Male 10-12	Male	44:18.4	3:43.5	21:50.3	18:44.6	+18:14.6
-	201	Ashby	Barbee	Male 10-12	Male	DNS				-