Awards Triathlon | 2013 The 14.06

Event URL: http://www.amazingracetiming.com/events/2013/2013-the-14-06

        
                                                          The 14.06
                                         425 Yard Swim, 11.2 Mile Bike, 2.6 Mile Run
                                              Race Scored by Amazing Race Timing
                                                          07/21/2013


             ********** FEMALE OVERALL AWARDS LIST **********

Place Bib Name                    S Age City            St Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== === ======================= = === =============== == ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1  39 Elle Flood              F  28 New York        NY    5  7:51  1:17    2   29:59  0:41    3 16:10   55:56            1   55:56 
    2  85 Kristine Huskey         F  46 Arlington       VA   23  9:38  1:17    4   30:47  1:24    8 17:26 1:00:29            2 1:00:29 
    3  46 Alexandra Pickens       F  19 Glenelg         MD    7  8:16  2:15   16   33:11  1:01    2 15:56 1:00:37            3 1:00:37 

              ********** MALE OVERALL AWARDS LIST **********

Place Bib Name                    S Age City            St Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== === ======================= = === =============== == ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1  41 Joey Pickens            M  18 Glenelg         MD    4  6:50  1:08    3   25:44  0:45    1 12:36   47:02            1   47:02 
    2  38 Chadwick Sterr          M  37 Alexandria      VA    8  7:10  0:37    4   25:57  0:51    2 12:55   47:29            2   47:29 
    3  43 Lester Benitez          M  44 Ashburn         VA   16  8:02  1:01    1   24:28  0:54    3 13:45   48:07            3   48:07 




                                      ********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS *********

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  10 - 12 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  10 - 12 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   29 Dustin Goodwin          M  12    1  7:15  1:42    1   34:22  1:23    1 17:03 1:01:44            1 1:01:44 
    2 AGE_GRP  128 Aidan Ozmon             M  12    3 10:41  4:19    2   37:22  1:41    2 21:31 1:15:32            2 1:15:32 
    3 AGE_GRP   92 Nicholas Thliveris      M  10    2  8:34  1:51    3   44:37  1:35    3 39:18 1:35:54            3 1:35:54 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  13 - 15 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  143 Hannah Ozmon            F  14    1 11:30  2:13    1   36:42  2:01    1 20:04 1:12:28            1 1:12:28 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  13 - 15 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   31 Paul Oneill             M  14    1  6:47  1:49    1   38:00  1:32    1 20:05 1:08:10            1 1:08:10 
    2 AGE_GRP   57 Jackson Crews           M  14    2  9:38  1:26    2   39:09  1:05    2 24:20 1:15:36            2 1:15:36 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  16 - 19 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   66 MacKenzie Nihill        F  16    2  7:51  1:55    3   36:22  0:54    2 17:02 1:04:03            1 1:04:03 
    2 AGE_GRP   30 Ilana Lisann            F  18    1  6:59  1:42    1   36:14  1:26    3 18:06 1:04:25            2 1:04:25 
    3 AGE_GRP  108 Joslyn Chesson          F  18    3 10:05  2:20    2   36:19  0:53    1 16:23 1:05:58            3 1:05:58 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  16 - 19 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   69 Stephen Lee             M  19    1  8:06  1:14    1   26:06  1:03    1 15:11   51:38            1   51:38 
    2 AGE_GRP  193 Nicholas Kensinger      M  19    4  9:55  1:23    3   31:30  1:10    2 15:45   59:40            2   59:40 
    3 AGE_GRP  122 Robert Clark            M  19    2  8:16  2:25    2   31:28  1:10    3 17:34 1:00:52            3 1:00:52 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  20 - 24 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 


                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  20 - 24 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  194 David Nicol             M  24    2  7:10  0:48    1   25:43  1:06    1 13:58   48:43            1   48:43 
    2 AGE_GRP   27 Aaron Frederick         M  20    1  6:10  2:02    2   30:07  1:00    3 16:52   56:10            2   56:10 
    3 AGE_GRP   75 Andrew Rice             M  20    5  9:50  1:42    3   32:48  0:46    2 15:29 1:00:32            3 1:00:32 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  25 - 29 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  111 Leigh McAfee            F  29    1 10:25  2:38    1   38:57  1:26    3 26:09 1:19:33            1 1:19:33 
    2 AGE_GRP  138 Sharon Rosenblatt       F  25    2 12:01  2:19    3   43:26  1:26    1 21:41 1:20:51            2 1:20:51 
    3 AGE_GRP  175 Corrie Lievsay          F  27    3 14:14  2:25    2   39:15  2:01    2 23:00 1:20:52            3 1:20:52 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  25 - 29 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  107 Joseph Chirumbolo       M  27    1  9:42  2:25    1   30:56  2:31    1 17:25 1:02:57            1 1:02:57 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  30 - 34 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   56 Gina Doney              F  31    1  9:08  2:14    1   30:52  1:11    4 18:22 1:01:45            1 1:01:45 
    2 AGE_GRP  127 Abby Gambrel            F  30    3 10:10  1:59    2   31:41  2:15    5 20:42 1:06:44            2 1:06:44 
    3 AGE_GRP  144 Holly Difebo            F  30    6 13:10  3:04    3   33:24  1:25    3 17:51 1:08:52            3 1:08:52 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  30 - 34 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   50 Andrew Frank            M  30    1  8:27  1:03    2   32:06  0:36    1 17:59 1:00:09            1 1:00:09 
    2 AGE_GRP  149 Nathan Midkiff          M  30    4 10:11  1:49    3   32:23  0:44    2 18:05 1:03:11            2 1:03:11 
    3 AGE_GRP  167 Matthew Dunkelberger    M  32    2  8:42  3:08    6   34:59  1:11    4 19:59 1:07:58            3 1:07:58 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  35 - 39 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   48 Amanda May              F  38    2  8:33  1:23    1   29:16  1:45    8 23:59 1:04:55            1 1:04:55 
    2 AGE_GRP  168 Rebecca Ward            F  37    1  8:30  2:44    2   33:07  2:27    4 19:58 1:06:45            2 1:06:45 
    3 AGE_GRP  163 Carolyn Mooney          F  36    6  9:32  1:47    7   36:14  1:50    1 18:25 1:07:46            3 1:07:46 
    4 AGE_GRP  118 Rachael Duniec          F  35    7 10:39  1:54    3   34:31  1:21    2 19:23 1:07:46            4 1:07:46 


                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  35 - 39 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   83 Justin Rummel           M  38    3  9:12  2:01    2   27:40  0:59    1 15:25   55:16            1   55:16 
    2 AGE_GRP   45 Timothy Huddleston      M  38    2  8:22  0:57    6   31:17  0:48    2 16:15   57:36            2   57:36 
    3 AGE_GRP  101 Growson Edwards         M  36    6 11:24  1:09    3   29:48  1:16    3 16:25 1:00:00            3 1:00:00 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  40 - 44 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   51 Betsy Biffl             F  42   10 10:38  1:16    1   30:30  1:27    1 17:16 1:01:05            1 1:01:05 
    2 AGE_GRP   24 Jeanne Vanlancker       F  44    1  7:07  1:32    2   31:14  1:09    8 20:38 1:01:39            2 1:01:39 
    3 AGE_GRP   86 Lauren Santangelo       F  40    8  9:57  1:49    4   31:51  1:24    2 17:32 1:02:31            3 1:02:31 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  40 - 44 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   21 Mike Jackson            M  41    1  6:42  0:51    2   27:15  0:51    1 14:45   50:24            1   50:24 
    2 AGE_GRP   70 Steven Goldsmith        M  40    4  7:41  1:26    4   28:34  0:57    3 15:47   54:23            2   54:23 
    3 AGE_GRP   28 Brandon Magness         M  40    3  7:24  1:28    1   26:57  1:47    4 17:14   54:49            3   54:49 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  45 - 49 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   73 Amanda Preble           F  49    5 10:27  1:40    2   32:41  1:29    1 19:01 1:05:16            1 1:05:16 
    2 AGE_GRP   80 Janet Olare             F  49    1  9:18  1:37    1   31:49  1:35    2 21:20 1:05:36            2 1:05:36 
    3 AGE_GRP  151 Sarah White             F  49    3 10:17  1:46    4   36:55  1:31    3 22:32 1:13:00            3 1:13:00 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  45 - 49 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   59 James Speicher          M  49    1  8:23  1:02    2   27:21  1:03    2 14:59   52:45            1   52:45 
    2 AGE_GRP   93 Ricky Alwine            M  46    2  8:59  1:10    1   26:26  1:49    4 15:40   54:01            2   54:01 
    3 AGE_GRP  126 Stephen Maebius         M  46    4  9:35  1:32    6   30:34  1:04    5 15:43   58:26            3   58:26 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  50 - 54 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   60 Johana Reed             F  54    2  9:44  3:28    2   33:32  1:00    2 20:30 1:08:10            1 1:08:10 
    2 AGE_GRP  141 Donna Englander         F  51    4 12:38  2:25    4   37:53  1:30    1 20:20 1:14:44            2 1:14:44 
    3 AGE_GRP  105 Jennie Womble           F  50    3 10:29  2:34    5   38:29  1:54    3 21:50 1:15:15            3 1:15:15 


                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  50 - 54 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  192 Karl Kensinger          M  53    5  9:12  1:20    1   26:46  1:23    2 17:06   55:45            1   55:45 
    2 AGE_GRP   63 Kris Dighe              M  54    4  9:04  1:51    3   29:23  1:14    3 17:07   58:38            2   58:38 
    3 AGE_GRP   33 Thomas Hull             M  51    1  6:52  1:49    4   29:35  1:44    8 19:52   59:50            3   59:50 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  55 - 59 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   99 Deb Wolfe               F  58    4 11:36  2:04    1   33:37  1:57    1 19:27 1:08:40            1 1:08:40 
    2 AGE_GRP  170 Susan Benfield          F  59    2 10:06  3:34    2   35:42  2:15    2 21:20 1:12:55            2 1:12:55 
    3 AGE_GRP   58 Jacqueline Carter       F  57    1  9:22  2:30    3   36:49  2:57    6 27:27 1:19:03            3 1:19:03 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  55 - 59 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   37 Bruce Metge             M  57    1  7:53  1:46    3   30:31  1:18    3 19:06 1:00:33            1 1:00:33 
    2 AGE_GRP   53 Christopher Flood       M  57    3  8:38  2:12    4   31:37  1:22    1 16:56 1:00:43            2 1:00:43 
    3 AGE_GRP   55 Doug Rice               M  56    2  8:01  1:29    2   30:18  1:36    4 20:06 1:01:28            3 1:01:28 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  60 - 64 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  147 Kathleen Doswell        F  64    3 12:16  1:58    1   34:58  2:20    1 18:22 1:09:51            1 1:09:51 
    2 AGE_GRP  166 Jane Smith              F  62    2 10:53  1:49    2   36:39  1:19    2 20:16 1:10:54            2 1:10:54 
    3 AGE_GRP   42 Kathy Umbdenstock       F  62    1  7:23  1:57    3   40:15  1:28    3 22:49 1:13:49            3 1:13:49 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  60 - 64 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  65 - 69 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  65 - 69 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   96 Clark Wadlow            M  67    1 10:25  1:29    1   33:19  1:46    1 17:47 1:04:44            1 1:04:44 


                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  70 - 99 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  70 - 99 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 




                                       ********** INDIVIDUAL DUATHLON RESULTS *********

                                        ********** FEMALE DUATHLON RESULTS **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Run1  T1    Rank Bike    T2    Rank Run2  Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 Duathlon  12 Leslie Knibb            F  50    1 15:17  0:54    1   26:08  1:08    1 15:00   58:25            1   58:25 
    2 Duathlon   5 Emily Mashek            F  20    2 18:43  1:19    2   33:48  1:58    4 20:53 1:16:39            2 1:16:39 
    3 Duathlon   7 Hannah Phillips         F  61    3 19:26  2:15    3   36:06  2:31    2 20:04 1:20:18            3 1:20:18 

                                         ********** MALE DUATHLON RESULTS **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Run1  T1    Rank Bike    T2    Rank Run2  Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 Duathlon  15 Peter Hua               M  38    1 14:29  0:51    1   27:12  0:50    1 15:01   58:22            1   58:22 
    2 Duathlon   8 Jack Knibb              M  14    2 15:04  0:48    3   32:17  0:49    2 15:23 1:04:19            2 1:04:19 
    3 Duathlon 102 James Bradley           M  53    4 16:37  1:18    2   28:16  1:17    4 17:27 1:04:53            3 1:04:53 




                                           ********** TEAM RELAY RESULTS *********

                                              ********** TEAM RESULTS **********

Place Race Div Bib Team Name            Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 Relay     18 JENELL MARK & KATIE     2  5:53  0:48    2   32:00  0:52    1 13:15   52:47            1   52:47 
    2 Relay     35 BUCKEYE MADNESS         3  9:31  1:19    1   31:39  0:39    2 14:40   57:46            2   57:46 
    3 Relay     23 SQUIRTLE SQUAD          1  5:48  0:41    3   33:15  0:51    3 18:27   59:01            3   59:01 




                                       ********** INDIVIDUAL AQUABIKE RESULTS *********

                                        ********** FEMALE AQUABIKE RESULTS **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ======= ======= ==== ======= 

                                         ********** MALE AQUABIKE RESULTS **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1 Aquathon  34 Derek Casper            M  32    1 10:56  1:32    1   30:36   43:02            1   43:02