Awards Triathlon | 2013 Summer Super Sprint

Event URL: http://www.amazingracetiming.com/events/2013/2013-summer-super-sprint

        
                                                     Summer Super Sprint
                                          400 Yard Swim, 8.0 Mile Bike, 2.0 Mile Run
                                              Race Scored by Amazing Race Timing
                                                          08/04/2013


             ********** FEMALE OVERALL AWARDS LIST **********

Place Bib Name                    S Age City            St Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== === ======================= = === =============== == ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 286 Laura Sullivan          F  17 Vienna          VA    1  5:23  1:03    1   24:08  0:48    1 12:42   44:02            1   44:02 
    2 293 Sarah Saunders          F  14 Sterling        VA    2  5:41  1:21   12   27:49  0:44    3 14:01   49:33            2   49:33 
    3 305 Eve Baker               F  32 Triangle        VA   24 10:07  1:21    2   25:05  0:54    2 12:57   50:22            3   50:22 

              ********** MALE OVERALL AWARDS LIST **********

Place Bib Name                    S Age City            St Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== === ======================= = === =============== == ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 311 Ryan Barone             M  38 Alexandria      VA   20  8:51  0:42    1   18:23  1:12    7 13:23   42:29            1   42:29 
    2 301 Ed Shepherd             M  41 Salem           VA   39 10:14  0:38    2   19:24  1:05    1 11:19   42:38            2   42:38 
    3 285 Mike Jackson            M  41 Stafford        VA    5  6:24  0:45    4   21:45  0:43    4 13:06   42:42            3   42:42 




                                      ********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS *********

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  10 - 12 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  313 Anna Sullivan           F  11    1  6:41  1:16    1   37:08  0:43    1 15:39 1:01:25            1 1:01:25 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  10 - 12 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  329 Nicholas Thliveris      M  10    1  8:04  2:06    1   31:48  1:43    1 16:22 1:00:01            1 1:00:01 
    2 AGE_GRP  328 Alex Schaefer           M  10    2 10:11  2:25    2   34:40  1:21    2 19:15 1:07:50            2 1:07:50 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  13 - 15 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  303 Colleen Cecil           F  13    1  6:26  1:33    1   27:27  0:55    2 15:17   51:36            1   51:36 
    2 AGE_GRP  302 Kelly Schaefer          F  13    2  8:01  1:58    2   27:32  2:05    4 16:12   55:47            2   55:47 
    3 AGE_GRP  330 Chloe Trinh             F  14    3 10:14  2:04    4   29:45  1:14    3 15:30   58:44            3   58:44 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  13 - 15 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  294 Phillip Sullivan        M  15    2  5:35  1:01    3   26:05  0:32    1 13:21   46:31            1   46:31 
    2 AGE_GRP  287 Jack Galbraith          M  13    1  5:17  0:44    1   25:50  0:41    2 15:23   47:52            2   47:52 
    3 AGE_GRP  297 Paul Oneill             M  14    3  6:28  1:55    2   25:59  1:27    3 16:56   52:43            3   52:43 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  16 - 19 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  304 Hailey Jones            F  19    1  6:24  1:07    1   26:23  0:54    2 17:34   52:20            1   52:20 
    2 AGE_GRP  348 Rachel Audant           F  18    3  9:26  1:28    2   30:26  0:56    3 18:25 1:00:39            2 1:00:39 
    3 AGE_GRP  347 Loren Gant              F  17    2  7:57  2:50    4   34:22  1:32    1 16:42 1:03:22            3 1:03:22 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  16 - 19 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  298 David Jensen            M  17    2  6:34  1:31    1   28:53  0:38    1 13:05   50:39            1   50:39 
    2 AGE_GRP  288 Matthew Rice            M  19    1  6:06  1:17    2   30:59  0:56    2 16:12   55:29            2   55:29 
    3 AGE_GRP  361 Daniel Fontenot         M  17    3  9:40  3:02    3   31:46  1:43    3 22:40 1:08:47            3 1:08:47 


                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  20 - 24 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  20 - 24 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  289 Aaron Frederick         M  20    1  5:53  1:36    1   25:04  0:50    2 13:12   46:33            1   46:33 
    2 AGE_GRP  336 Andrew Rice             M  20    2  9:21  1:43    2   27:33  0:39    1 12:36   51:50            2   51:50 
    3 AGE_GRP  337 Kelly Delameter         M  21    3  9:32  2:22    3   33:26  2:09    3 19:41 1:07:08            3 1:07:08 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  25 - 29 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  314 Myra Kessel             F  26    1  7:39  1:13    1   28:00  1:01    1 18:59   56:50            1   56:50 
    2 AGE_GRP  349 Susann Babaei           F  25    2 10:02  3:09    2   35:52  1:20    2 21:58 1:12:19            2 1:12:19 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  25 - 29 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  368 Rocco Saracina          M  26    1  8:25  1:31    1   25:08  1:10    1 13:36   49:47            1   49:47 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  30 - 34 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  357 Abby Gambrel            F  30    2  9:36  1:29    1   25:13  2:14    3 17:36   56:06            1   56:06 
    2 AGE_GRP  334 Danielle Torley         F  31    3  9:53  1:47    2   28:57  0:51    2 17:09   58:35            2   58:35 
    3 AGE_GRP  379 Oma Iqbal               F  33    6 14:06  2:10    4   31:11  1:35    1 15:51 1:04:52            3 1:04:52 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  30 - 34 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  299 Brian Haugli            M  33    1  6:30  1:05    1   21:22  0:38    1 13:44   43:19            1   43:19 
    2 AGE_GRP  317 Andrew Frank            M  30    2  7:54  1:02    3   26:27  0:37    2 15:32   51:30            2   51:30 
    3 AGE_GRP  315 Michael McLenahan       M  34    3  8:02  2:06    2   25:59  1:36    3 19:26   57:07            3   57:07 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  35 - 39 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  358 Rebecca Ward            F  37    2  7:37  1:52    1   25:52  1:25    3 16:57   53:40            1   53:40 
    2 AGE_GRP  300 Patricia Schaefer       F  39    1  6:28  3:56    2   27:19  2:04    2 16:12   55:56            2   55:56 
    3 AGE_GRP  372 Dahlia Sokolov          F  39    7 11:45  3:53    3   27:37  1:15    1 15:15   59:43            3   59:43 
    4 AGE_GRP  345 Eileen Lutkenhouse      F  39    4  9:37  2:39    4   30:06  2:45    4 17:55 1:03:00            4 1:03:00 


                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  35 - 39 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  344 Justin Rummel           M  38    2  9:22  1:46    1   22:28  1:04    1 13:25   48:04            1   48:04 
    2 AGE_GRP  307 Timothy Huddleston      M  38    1  8:18  0:55    3   25:03  0:52    2 13:34   48:40            2   48:40 
    3 AGE_GRP  342 Matthew Leech           M  36    3  9:26  1:32    2   23:46  1:16    3 16:29   52:27            3   52:27 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  40 - 44 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  295 Jeanne Vanlancker       F  44    1  6:43  1:31    1   25:23  1:06    1 17:09   51:49            1   51:49 
    2 AGE_GRP  394 Petra Groat             F  40    3 10:11  1:34    2   27:33  1:08    4 20:08 1:00:32            2 1:00:32 
    3 AGE_GRP  371 Karen Sanders           F  41    5 10:25  1:55    3   30:16  2:11    2 18:28 1:03:13            3 1:03:13 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  40 - 44 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  331 Tracy Darensbourg       M  41    1  7:31  0:56    1   22:29  0:49    1 14:18   46:01            1   46:01 
    2 AGE_GRP  369 Edward Dunlea           M  41    7 10:52  3:20    3   25:23  1:13    2 14:43   55:28            2   55:28 
    3 AGE_GRP  389 Philip Layton           M  43    3  9:06  2:22    4   26:50  2:58    4 16:33   57:47            3   57:47 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  45 - 49 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  325 Margaret Hanrahan       F  47    1  9:12  1:09    1   28:23  1:24    3 20:40 1:00:45            1 1:00:45 
    2 AGE_GRP  390 Ann Palmer              F  49    4 12:31  1:41    2   29:19  1:12    2 18:13 1:02:54            2 1:02:54 
    3 AGE_GRP  392 Darlene Coons           F  45    2  9:49  2:04    3   30:46  1:37    4 21:10 1:05:25            3 1:05:25 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  45 - 49 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  363 David Meyer             M  45    4 11:33  1:34    1   22:43  1:15    1 13:38   50:40            1   50:40 
    2 AGE_GRP  326 Nathan Younge           M  47    1  9:14  1:05    3   26:04  1:29    2 13:48   51:38            2   51:38 
    3 AGE_GRP  335 Andrew Baillie          M  49    3 10:07  1:40    2   24:03  1:25    3 14:34   51:46            3   51:46 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  50 - 54 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  367 Andrea Dollar           F  50    2 11:37  1:57    1   28:05  1:53    1 20:58 1:04:29            1 1:04:29 
    2 AGE_GRP  306 Deborah Dixon           F  53    1 10:12  1:40    2   30:38  1:23    2 22:59 1:06:50            2 1:06:50 
    3 AGE_GRP  387 Lucy Southard-Smith     F  51    3 14:34  3:08    3   40:59  2:27    3 35:52 1:36:58            3 1:36:58 


                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  50 - 54 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  338 Jack Wilbern            M  54    2  8:36  2:34    1   24:02  1:05    1 16:06   52:21            1   52:21 
    2 AGE_GRP  292 Tom Doyle               M  50    1  7:58  2:33    3   30:52  1:09    2 17:40 1:00:09            2 1:00:09 
    3 AGE_GRP  333 Darrell Oresky          M  54    3 10:14  2:44    2   28:03  2:01    3 22:17 1:05:17            3 1:05:17 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  55 - 59 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  55 - 59 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  316 Doug Rice               M  56    1  7:41  1:35    2   25:12  1:00    2 16:27   51:54            1   51:54 
    2 AGE_GRP  346 Bob Richard             M  57    3  9:35  1:18    1   24:15  1:12    1 15:53   52:10            2   52:10 
    3 AGE_GRP  327 Gary Graceffo           M  57    2  8:52  2:32    4   26:29  1:28    4 19:08   58:27            3   58:27 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  60 - 64 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  308 Kathy Umbdenstock       F  62    1  7:17  1:47    1   33:26  1:19    1 24:33 1:08:20            1 1:08:20 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  60 - 64 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  339 Jon Gant                M  61    1  8:30  2:48    1   34:24  1:45    1 16:30 1:03:55            1 1:03:55 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  65 - 69 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  65 - 69 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  70 - 99 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 


                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  70 - 99 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 




                                       ********** INDIVIDUAL DUATHLON RESULTS *********

                                        ********** FEMALE DUATHLON RESULTS **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Run1  T1    Rank Bike    T2    Rank Run2  Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 

                                         ********** MALE DUATHLON RESULTS **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Run1  T1    Rank Bike    T2    Rank Run2  Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 




                                           ********** TEAM RELAY RESULTS *********

                                              ********** TEAM RESULTS **********

Place Race Div Bib Team Name            Rank Swim  T1    Rank Bike    T2    Rank Run   Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ==================== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 Relay    312 TEAM EVANS              1  7:32  0:44    1   23:47  0:41    2 20:34   53:15            1   53:15 
    2 Relay    341 TRES AMIGOS             2 18:19  0:35    2   25:43  0:38    1 18:04 1:03:17            2 1:03:17 




                                       ********** INDIVIDUAL AQUABIKE RESULTS *********

                                        ********** FEMALE AQUABIKE RESULTS **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ======= ======= ==== ======= 

                                         ********** MALE AQUABIKE RESULTS **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Swim  T1    Rank Bike    Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ======= ======= ==== =======