Awards Triathlon Sprint | Tune Up Tri

Event URL: http://www.amazingracetiming.com/events/2012/tune-up-tri

        
                                                         Tune Up Tri
                                           1.4 Mile Run, 4 Mile Bike, 250 Yard Swim
                                              Race Scored by Amazing Race Timing
                                                          03/24/2012

                                          ********** OVERALL AWARDS LIST **********

                                         ********** FEMALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 108 Lauren Bussian          F  21    1 10:25  0:46    1   12:54  1:00    2  4:03   29:06            1   29:06 
    2  51 Darcy Ytterdahl         F  43    6 11:42  1:01    2   13:10  1:14    4  4:36   31:42            2   31:42 
    3  33 Christina Rumancik      F  37   16 12:56  0:53    3   13:52  1:26    6  4:48   33:53            3   33:53 

                                          ********** MALE OVERALL RESULTS **********

Place Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1  80 Lester Benitez          M  43    1 10:11  0:40    1   13:10  1:18   26  5:40   30:57            1   30:57 
    2 160 James Speicher          M  48    4 10:22  0:35    7   14:02  1:08   22  5:34   31:39            2   31:39 
    3 145 Robert Bussian          M  49   31 11:55  0:53    8   14:05  1:03    3  4:29   32:23            3   32:23 




                                      ********** INDIVIDUAL AGE-GROUP RESULTS *********

                                  ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  9 - 12 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  211 Camryn Ubert            F  11    1 11:34  0:49    1   16:47  1:33    4  5:46   36:26            1   36:26 
    2 AGE_GRP  214 Bailey Ytterdahl        F  12    4 14:03  0:46    2   17:52  1:36    3  5:45   40:00            2   40:00 
    3 AGE_GRP  212 Yonna Angeles           F  12    3 13:52  0:59    3   18:56  1:52    5  7:39   43:17            3   43:17 

                                   ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  9 - 12 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  241 Cole Peverall           M  10    1 13:22  1:06    1   18:17  2:17    3  5:59   40:59            1   40:59 
    2 AGE_GRP  242 Anthony Arcomona        M  11    2 14:02  1:05    2   19:16  2:01    1  4:43   41:04            2   41:04 
    3 AGE_GRP  243 Max Kuranda             M  11    4 14:59  1:03    3   19:18  2:02    2  4:56   42:16            3   42:16 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  13 - 15 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  218 Hannah Rollins          F  13    1 11:34  0:39    1   17:11  1:15    1  3:50   34:28            1   34:28 
    2 AGE_GRP  221 Alexandra Simonson      F  14    2 12:50  1:27    4   22:51  1:19    2  4:42   43:08            2   43:08 
    3 AGE_GRP  219 Isabella Blanco         F  14    3 12:50  1:27    5   22:53  1:12    3  5:29   43:49            3   43:49 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  13 - 15 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  249 Jared Tufts             M  14    1 11:21  0:53    2   16:35  1:18    3  5:04   35:10            1   35:10 
    2 AGE_GRP  248 Michael Quinn           M  14    2 11:26  1:22    4   16:52  1:32    1  4:50   36:00            2   36:00 
    3 AGE_GRP  250 Christian Johnson       M  15    3 11:57  0:52    1   16:01  1:21    5  6:16   36:25            3   36:25 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  16 - 19 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  223 Emily Quinn             F  17    1 13:39  0:51    1   21:05  1:25    1  4:18   41:17            1   41:17 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  16 - 19 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  251 Bryce Leygraaf          M  18    1 12:20  1:02    1   18:59  2:08    1  4:43   39:10            1   39:10 


                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  20 - 24 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  109 Emily Day               F  22    1 12:50  2:33    1   20:15  3:24    1 10:18   49:18            1   49:18 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  20 - 24 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  161 Georgi Zhelev           M  23    2 11:13  1:14    2   17:13  1:25    1  4:15   35:17            1   35:17 
    2 AGE_GRP  138 Jose Acosta             M  23    1 10:32  1:20    1   16:55  1:16    2  5:43   35:44            2   35:44 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  25 - 29 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  113 Helen Anderson          F  28    3 14:29  1:25    1   17:21  1:53    4  7:21   42:27            1   42:27 
    2 AGE_GRP  111 Christina Rossi         F  25    1 14:00  1:37    2   18:09  2:08    2  6:41   42:32            2   42:32 
    3 AGE_GRP  114 Jaime Backus            F  28    2 14:27  1:26    3   18:42  1:51    5  7:34   43:58            3   43:58 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  25 - 29 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  139 Michael Chorney         M  25    1 10:12  0:43    2   15:31  1:18    3  6:16   33:59            1   33:59 
    2 AGE_GRP  144 Andrew Frank            M  29    4 12:21  0:47    3   16:20  1:20    1  5:18   36:03            2   36:03 
    3 AGE_GRP  142 Brad Havins             M  27    5 14:00  1:44    1   15:20  1:43    2  5:56   38:41            3   38:41 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  30 - 34 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   22 Carolina Soto           F  34    1 11:53  1:15    1   15:27  1:16    1  5:24   35:13            1   35:13 
    2 AGE_GRP   11 Danielle Walsh          F  30    6 15:38  1:02    2   16:29  1:24    4  5:51   40:23            2   40:23 
    3 AGE_GRP   16 Anne Komarinski         F  32    2 12:27  1:03   10   21:35  1:42    2  5:48   42:32            3   42:32 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  30 - 34 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   57 James Hulka             M  31    4 12:09  1:15    1   13:26  1:28    3  5:33   33:50            1   33:50 
    2 AGE_GRP   59 Allen Komarinski        M  32    1 11:15  1:17    2   14:37  1:25    6  6:49   35:21            2   35:21 
    3 AGE_GRP   92 Cord Thomas             M  30    5 12:38  1:00    4   15:28  1:24    4  5:40   36:08            3   36:08 


                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  35 - 39 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   28 Kit Ballenger           F  36    2 12:03  1:20    2   16:03  1:35    8  7:18   38:17            1   38:17 
    2 AGE_GRP   27 Elizabeth Togger        F  35    4 13:15  0:48    9   17:34  1:22    1  5:23   38:20            2   38:20 
    3 AGE_GRP   34 Pamela Chism            F  38    3 13:07  1:30    1   15:28  1:42    5  6:38   38:22            3   38:22 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  35 - 39 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   91 Jeremy Hanson           M  39    2 11:15  1:42    1   13:13  1:31    5  6:24   34:03            1   34:03 
    2 AGE_GRP   66 Timothy Huddleston      M  37    3 11:32  0:59    3   14:43  1:14    1  5:40   34:06            2   34:06 
    3 AGE_GRP   69 Cole Cox                M  39    5 11:51  1:11    2   14:33  1:27    3  5:57   34:58            3   34:58 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  40 - 44 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   48 Corky Sturtevant        F  42    1 10:49  0:45    1   15:08  1:43    5  6:13   34:37            1   34:37 
    2 AGE_GRP   54 Melinda Moore           F  44    2 11:41  1:19    2   15:19  1:29    2  5:25   35:12            2   35:12 
    3 AGE_GRP   53 Lisa Haley              F  44    3 14:19  1:08    3   15:57  1:27    1  5:21   38:10            3   38:10 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  40 - 44 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP   78 Brian Ledell            M  42    4 11:25  0:41    2   14:14  1:11    1  5:04   32:34            1   32:34 
    2 AGE_GRP   71 Larry Brown             M  40    2 10:51  1:07    3   14:18  1:21    2  5:20   32:56            2   32:56 
    3 AGE_GRP   93 Marcus Munoz            M  42    5 11:43  1:24    1   13:52  1:26    5  5:55   34:18            3   34:18 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  45 - 49 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  129 Miriam Friedman         F  48    3 14:40  0:51   10   19:34  1:21    2  6:03   42:27            1   42:27 
    2 AGE_GRP  132 Loretta Prencipe        F  48    5 15:10  0:50    9   19:06  1:42    6  6:53   43:39            2   43:39 
    3 AGE_GRP  131 Cynthia Peverall        F  48   10 16:20  0:58    6   18:43  1:38    7  7:16   44:53            3   44:53 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  45 - 49 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  149 Matt Triola             M  45    1 10:55  1:04    3   14:46  1:34    2  5:03   33:21            1   33:21 
    2 AGE_GRP  150 Tim Creef               M  46    3 11:25  1:09    4   14:51  1:14    4  5:46   34:23            2   34:23 
    3 AGE_GRP  156 Nathan Younge           M  46    2 11:20  0:51    8   15:00  1:42    5  6:11   35:03            3   35:03 


                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  50 - 54 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  229 Jean Wright             F  51    1 12:46  1:48    1   14:52  1:46    2  5:45   36:55            1   36:55 
    2 AGE_GRP  232 Moira Abernethy         F  54    2 13:54  1:46    3   15:20  1:51    1  5:30   38:19            2   38:19 
    3 AGE_GRP  228 Diana Wilcox            F  51    3 14:51  1:01    4   16:15  1:56    8  7:37   41:39            3   41:39 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  50 - 54 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  258 Adrian Stanton          M  54    3 11:43  1:14    1   13:17  1:45    2  4:40   32:36            1   32:36 
    2 AGE_GRP  256 Ronald Teribery         M  52    2 11:40  0:43    4   15:55  1:27    1  4:31   34:14            2   34:14 
    3 AGE_GRP  253 Javier Hamann           M  51    1 11:25  1:18    3   15:49  1:42    5  7:07   37:19            3   37:19 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  55 - 59 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  235 Lyne McCauley           F  55    1 15:19  1:49    1   17:00  2:12    1  9:08   45:26            1   45:26 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  55 - 59 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  259 Richard Bockman         M  55    2 13:24  1:31    1   14:22  1:48    3  5:44   36:47            1   36:47 
    2 AGE_GRP  260 Christopher Flood       M  56    1 13:23  2:00    3   15:45  2:04    1  5:18   38:27            2   38:27 
    3 AGE_GRP  262 Bruce Metge             M  56    3 15:11  0:47    2   15:30  1:52    2  5:36   38:54            3   38:54 

                                 ********** FEMALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  60 - 99 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  237 Kathy Umbdenstock       F  61    1 15:50  1:20    3   19:20  1:45    1  4:56   43:10            1   43:10 
    2 AGE_GRP  240 Marie Neaves            F  65    2 17:15  1:08    1   18:15  3:42    2  6:11   46:30            2   46:30 
    3 AGE_GRP  239 Marianna Gooding        F  64    3 17:55  1:41    2   18:44  3:14    4  8:42   50:14            3   50:14 

                                  ********** MALE INDIVIDUAL AGE GROUP:  60 - 99 **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AGE_GRP  265 Donald Hodgen           M  62    1 11:54  0:53    1   13:47  1:51    1  6:14   34:36            1   34:36 
    2 AGE_GRP  268 Clark Wadlow            M  66    2 14:50  1:27    2   16:22  1:40    2  6:25   40:42            2   40:42 
    3 AGE_GRP  270 Jim Schropp             M  69    3 15:15  1:07    4   19:18  2:10    5  9:37   47:24            3   47:24 




                                       ********** INDIVIDUAL DUATHLON RESULTS *********

                                                ********** DUATHLON **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 DUATHLON 203 Diane Leclercq          F  35    1 16:18  2:04    1   18:13  1:14    1 17:32   55:19            1   55:19 
    2 DUATHLON 204 Tina Babicz             F  48    2 21:18  1:30    2   23:44  1:45    2 22:24 1:10:40            2 1:10:40 

                                                ********** DUATHLON **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 DUATHLON 207 John Gilmour            M  49    1 11:30  1:14    1   14:55  1:08    1 11:43   40:28            1   40:28 
    2 DUATHLON 206 Chris Newcomer          M  37    2 13:17  2:26    3   21:12  1:37    3 14:56   53:24            2   53:24 
    3 DUATHLON 205 Peytton Newcomer        M  11    3 13:23  2:21    4   21:12  1:36    2 14:56   53:25            3   53:25 




                                           ********** RELAY TEAM RESULTS *********

                                              ********** TEAM RESULTS **********

Place Race Div Bib Team Name  Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ========== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1          106 THE SPARTA    1 13:34  1:09    1   17:36  1:35    1  7:29   41:21            1   41:21 
    2          100 MICHAEL'S     2 21:12  1:18    2   18:02  1:36    2  9:37   51:41            2   51:41 

                                              ********** TEAM RESULTS **********

Place Race Div Bib Team Name  Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ========== ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1          106 THE SPARTA    1 13:34  1:09    1   17:36  1:35    1  7:29   41:21            1   41:21 
    2          100 MICHAEL'S     2 21:12  1:18    2   18:02  1:36    2  9:37   51:41            2   51:41 




                                            ********** AQUABIKE RESULTS *********

                                            ********** AQUABIKE RESULTS **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AQUABIKE 200 Kayla Renwick           F   8                     2   23:05  1:27    1  6:26   32:06            1   32:06 
    2 AQUABIKE  24 Lisa Jackson-Wardla     F  35                     1   21:02  2:50    2 10:14   35:24            2   35:24 

                                            ********** AQUABIKE RESULTS **********

Place Race Div Bib Name                    S Age Rank Runf  T1    Rank Bikef   T2    Rank Swimf Finish  Penalty Rank Time    
===== ======== === ======================= = === ==== ===== ===== ==== ======= ===== ==== ===== ======= ======= ==== ======= 
    1 AQUABIKE 202 William Kennedy         M  54                     1   15:27  1:43    1  6:45   24:27            1   24:27